Czy systemy rezerwacji zwojują rynek?

IT / September 4, 2017 / No Comments /


Nie jest tajemnicą, że wiele nowinek technologicznych pojawia się u nas z opóźnieniem. To, co na Zachodzie było nowinką kilka lat temu, u nas dopiero raczkuje. Wielu wydaje się, że to źle, ponieważ nie jesteśmy na czasie. My jednakże dostrzegamy kilka pozytywów w tej sytuacji. Po pierwsze, trafia do nas tylko to, co udało się już gdzieś indziej. Nie ma więc mowy o tym, że rozpoczynają się u nas projekty, które nie mają racji bytu. Choć trzeba brać pod uwagę fakt, że nie wszystko, co popularne na słynnym Zachodzie, okaże się i u nas sukcesem. Sprawia jednak, że dużo łatwiej jest zacząć tutaj coś nowego, a przy okazji uczyć się na cudzych błędach.

Nowinka technologiczna, która jest warta uwagi

Jedną z takich nowinek są systemy rezerwacyjne, które co najważniejsze, już na polskim rynku się pojawiły. Usługa tego typu zrzesza firmy oraz osoby prywatne, które oferują swoje dobra. Może to być fryzjerka, kosmetyczka albo makijażystka, choć to tylko część specjalistów, których można w takich platformach spotkać. Znajdziemy tam również hotele, hostele oraz pensjonaty, które wystawiają tam swoje pokoje. Dzięki wygodnemu systemowi możemy je zarezerwować, wpłacić zaliczkę, a także dokonać późniejszych korekt. Popularne jest też przekazywanie całości pieniędzy przez portal, który to odpowiada za ich zaksięgowanie oraz odbiór przez hotelowy system rozliczeniowy.

Profesjonalne usługi

System rezerwacji to nie tylko proste usługi czy możliwość rezerwacji pokoju hotelowego. To także w pełni rozwinięty pośrednik między klientem a firmą. Można znaleźć tam architektów, elektryków oraz hydraulików, którzy podejmą się renowacji instalacji albo założenia nowej. Kontrakt podpisany z udziałem systemu rezerwacyjnego daje nam gwarancję, że wszystko, co zostało zapisane w umowie, będzie wykonane na czas, a w razie jakichkolwiek odstępstw od zarysu, zostanie to naprawione.

Sprawa podobnie ma się w przypadku programistów, którzy mogą oferować tam swoje usługi albo poszukiwać ofert. Nie muszą oni martwić się, że nie zostaną im przelane należne pieniądze, ponieważ zadba o to administracja serwisu. Jest to równocześnie ciekawa alternatywa od zawierania typowych umów o dzieło, ponieważ całość odpowiedzialności prawnej przechodzi na portal. Obie ze stron wyłącznie deklarują swoje postanowienia, co zmniejsza czas, który muszą poświęcić na biurokrację.

Korzyści dla oferujących się firm

Aby coś mogło zawojować na rynku, musi być pod wieloma względami innowacyjne. Projekty, które opierają się wyłącznie na odświeżaniu dawnych pomysłów, nie mają już racji bytu. Zatem, co taka usługa oferuje firmom? Po pierwsze, darmową reklamę. Poprzez znajdowanie się w takiej bazie, wiele przedsiębiorstw może zwiększyć swoje obroty. Nieznane hotele zostaną odnalezione przez poszukujących pokoi turystów, a młodzi, którzy wykonują wolne zawody, dużo szybciej trafią do swoich klientów. Jeśli okażą się dobrzy w tym, co robią — będą zyskiwać coraz to nowszych klientów. W innym wypadku przepadną na czarnych listach. Kolejną wielką korzyścią dla firm jest to, że część prac administracyjnych przechodzi na stronę systemu rezerwacyjnego. Ograniczone zostaną więc wydatki na prowadzenie księgowości, co wpłynie na rentowność firmy. Oszczędzone pieniądze będą mogły być wykorzystane w celach promocyjnych albo na to, aby zatrudnić pracowników w działach, w których naprawdę są potrzebni. Ostatnią korzyścią, o której wspomnimy, to możliwość rozwoju. Otwarcie się na nowe technologie może ułatwić pozyskiwanie sponsorów, którzy zaintrygowani działaniem firmy z chęcią nawiążą z nią współpracę.

Korzyści dla osób prywatnych

Nie jest tajemnicą, że aby zachęcić kogoś do korzystania z danego serwisu, musi to się mu opłacać. Nikt nie zarejestruje się w serwisie, który nic nie oferuje. I tutaj, systemy rezerwacyjne online nie zawodzą. Klienci platformy zyskują możliwość wyboru w kilkuset pozycjach w każdej kategorii. Dzięki temu będą mogli naprawdę decydować, co ich interesuje. Nie ma przecież nic gorszego, niż moment, w którym ktoś narzuca nam, co mamy zrobić, za ile i gdzie, prawda? Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość płacenia online, czyli bezgotówkowy obrót pieniądzem. Osoby, które z niego skorzystają, nie będą musiały martwić się tym, że zapomną wziąć portfel do dentysty albo fryzjera. Co więcej, spoglądając na obrót pieniądza w Polsce, coraz więcej osób zaczyna ograniczać się wyłącznie do kart płatniczych oraz przelewów, więc systemy rezerwacyjne wychodzą naprzeciw potrzebom klienta, co jest chyba najbardziej kluczowe.

Reasumując, systemy rezerwacyjne mają szanse na to, aby zawojować rynek. Pojawiły się w odpowiednim czasie, przez co zapełniają lukę, która już jakiś czas temu powstała. Teraz wystarczy tylko, że pocztą pantoflową rozniesie się wieść na ich temat. Choć może nie być tak kolorowo na początku, ponieważ jesteśmy dość konserwatywnym społeczeństwem, które zmian nie lubi. Jeśli tylko systemy rezerwacyjne online będą działać sprawnie, bez przestoi oraz głupich wpadek, jest naprawdę duże prawdopodobieństwo sukcesu, ale teraz to tylko i wyłącznie spekulacje.

http://www.chart.pl/


Tags :

Leave a Reply