Michał Misiak radzi, jak być o krok przed konkurencją dzięki inwestycjom w R&D

IT / April 19, 2016 / 3 Comments /

W czasach ogromnej konkurencji na rynku trzeba stawiać na innowacyjne rozwiązania. Tylko w ten sposób można się wyróżnić i wybić na pozycję lidera w branży. Dowiedz się, jak to robić i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Postaw na dobry zespół

Żeby dział R&D pracował efektywnie, trzeba zadbać o odpowiedni dobór pracowników. Powinny to być osoby, które do swojej pracy podchodzą z pasją, a zaawansowana technologia jest im znana. Wyróżniają się kreatywnością i nastawieniem na innowacyjne rozwiązania. Jak podkreśla Michał Misiak, CTO Focus Telecom Polska, nie można też zapominać o wysokich umiejętnościach komunikacyjnych i interpersonalnych, bo w ten sposób można osiągnąć efekt synergii. Lider zespołu R&D powinien umieć obracać się na pograniczu nowoczesnych technologii i świata biznesu.

Podejdź do sprawy analitycznie

Inwestycje w badania i rozwój wymagają niejednokrotnie sporych nakładów finansowych, dlatego też muszą być doskonale przemyślane. Należy się zastanowić, czy projekty mają duże szanse na powodzenia, a także czy mogą się okazać przydatne w branży. Warto regularnie badać rynek pod kątem zapotrzebowania na dany produkt. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo niepowodzenia. Pomysł działu R&D powinien się wyróżniać na tle konkurencji i być czymś innowacyjnym. Tylko w ten sposób będzie można stworzyć produkt, który będzie się sprzedawał. Bywa i tak, że w trakcie prac nad projektem pojawiają się ciekawe pomysły, które można wykorzystać w przyszłości.

Kiedy najlepiej jest stworzyć dział R&D?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno warto o tym pomyśleć, jeśli stworzony przez firmę produkt będzie przyjęty z entuzjazmem, a zyski z jego sprzedaży będą na tyle duże, by móc je przeznaczyć na tworzenie działu R&D. Jak podkreśla Michał Misiak, CTO Focus Telecom Polska, inwestycje w badania i rozwój są koniecznością, jeśli oferowany produkt lub usługa są w fazie rozwoju. W branżach z sektora technologicznego tego typu inwestycje są obowiązkowe. Stawianie na innowacje pozwala być o krok przed konkurencją. Działania pracy R&D można weryfikować na podstawie zwrotu z inwestycji po określonym czasie. Jednak dobry projekt i pomysł zwykle się sprzedają, a firma ma szanse wybić się na pozycję lidera. Praca w dziale badań i rozwoju wymaga jednak sporo cierpliwości i wytrwałości. Nie wszystkie inwestycje mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto jednak podjąć ryzyko, bo zyski mogą być znaczące.


Tags : | |