Na co zwracać uwagę przy zakupie gitary elektrycznej

Hobby / June 25, 2015 / No Comments /

Gitara elektryczna jest nieodłącznym elementem każdego zespołu grającego różne gatunki metalu. Niepowtarzalne brzmienie gitary, które pozwala tworzyć niezapomniane solówki, a także linie melodyczne, może stać się prawdziwym znakiem rozpoznawczym danego gitarzysty.

Każdy jednak musi postawić swój pierwszy krok w świecie muzyki i dokonać zakupu swojego pierwszego “wiosła”. Jeśli zdecydowaliście się na wybór gitary elektrycznej, warto zapoznać się z naszymi poradami, które podpowiedzą, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu gitary.

Gatunek granej muzyki

Jak zapewne wiecie, niemal każdy model gitary posiada zupełnie inne brzmienie. Właśnie dlatego, nie sposób kupić jednego modelu “elektryka”, który będzie równie dobrze brzmiał w przypadku grania rocka alternatywnego i power metalu. Nawet jeśli poprosicie o pomoc doradcę w sklepie muzycznym, precyzyjne określenie gatunku granej muzyki będzie dla niego dużą podpowiedzią, która ułatwi mu polecenie odpowiedniego modelu.

Nowa czy używana?

Ma różnorakich serwisach aukcyjnych, czy też na portalach ogłoszeniowych, znajdziemy setki ofert sprzedaży używanych gitar. Cóż, sprawa z używaną gitarą elektryczną wygląda podobnie jak kupno używanego samochodu. Kluczowe znaczenie ma stopień wyeksploatowania gitary, a także dotychczasowa częstotliwość jej używania.

Części drewniane gitary są bardzo podatne na intensywne użytkowanie, a to doprowadza do powstania wielu wad. Dlatego też, jeżeli uda wam się znaleźć gitarę, która nie była bardzo intensywnie użytkowana, dzięki czemu ciągle jest w dobrym stanie technicznym, możecie pokusić się o jej zakup. Rzecz jasna, nowa gitara elektryczna będzie zawsze droższa aniżeli instrument używany, jednak jakość nowego sprzętu jest o wiele lepsza.

Stopień zaawansowania gitarzysty

Każdy gitarzysta, który po wielu latach ćwiczeń wyrobił sobie własny styl gry, zazwyczaj posiada dokładnie sprecyzowane oczekiwania względem nowego sprzętu. Tymczasem, początkujący gitarzysta, który nie ma jeszcze dużego doświadczenia z różnymi rodzajami instrumentów, powinien wybrać gitarę o dość uniwersalnym brzmieniu. Godne polecenia wydają się tutaj przede wszystkim gitary firmy Yamaha (jednym z najlepszych modeli dla początkujących będzie Yamaha Pacific), które zapewniają solidną jakość wykonania.

Rady doświadczonych muzyków

Wielu początkujących gitarzystów pobiera regularne nauki gry na gitarze. Warto więc poradzić się swojego nauczyciela, który z pewnością ma duże doświadczenie i będzie potrafił wskazać nam taki model, że gitara elektryczna którą kupimy spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli nam na nowo wejść w świat muzyki.

Nie ulega wątpliwości, że kupno własnej gitary elektrycznej to niezwykle ważna decyzja, która będzie mieć duży wpływ na nasz przyszły rozwój artystyczny. Zakup instrumentu, który będzie nieodpowiedni dla naszych obecnych umiejętności może być dużym problemem, uniemożliwiającym nam czerpanie radości z gry.

Wiele świetnych jakościowo gitar zostało wykonanych w sposób, który początkującemu muzykowi znacznie utrudni dobre wykorzystanie możliwości takiego instrumentu. Właśnie dlatego, warto zwracać uwagę na parametry techniczne sprzętu, w razie potrzeby poprosić o radę doradcę sklepowego, a wówczas zakupiony sprzęt z pewnością będzie udaną inwestycją we własny rozwój.


Tags :

Leave a Reply