Przed urazem głowy mogą Cię ochronić kaski motocyklowe Zabrze

Hobby / June 22, 2015 / No Comments /

O wypadkach z udziałem motocyklistów słyszy się coraz częściej, a ciepłe pory roku im sprzyjają, ponieważ porusza się wtedy po drogach zdecydowanie więcej jednośladów. Czy jednak większa ilość pojazdów musi być równoznaczna z większą liczbą niebezpiecznych sytuacji?

Głowę masz tylko jedną

Jak wszyscy dobrze wiemy urazy głowy i kręgosłupa, który jest z nią połączony są niezwykle niebezpieczne. Nasz mózg ochrania czaszka, jednak jest ona również dosyć krucha. Do tego ten najważniejszy organ umieszczony jest jeszcze w płynie, który łagodzi wstrząsy. Ale przy prędkościach przekraczających znacząco 100 kilometrów na godzinę i przy sile odrzutu, gdy coś uderzy w jadący motor to ta naturalna ochrona nie jest w stanie nam pomóc. Musielibyśmy mieć wiele szczęścia, aby nic nam się nie stało. Uszkodzenia mózgu mogą mieć poważne konsekwencje. Od śmierci właściwie natychmiastowej, przez uszkodzenia poszczególnych części mózgu, na przykład odpowiadających za mowę, słuch, czy wzrok, aż po lżejsze uszkodzenia, czyli na przykład wstrząśnienie mózgu. Uraz głowy to praktycznie pewny również uraz kręgosłupa, który z kolei może skutkować paraliżem całego ciała, bądź jakiś jego części. Czasem z takich paraliży da się wyjść, czasem nie, ale zawsze wymaga to bardzo długiej rehabilitacji. Dlatego właśnie kaski motocyklowe Zabrze są niezastąpione. One jedne mogą nas ochronić przed śmiercią lub długim leczeniem. Nie jedź bez kasku. Nigdy. Zadbaj również o to, by Twój pasażer był wyposażony w ochronę głowy, ponieważ ponosi ryzyko dokładnie takie samo, jak Ty.

Udzielaj pomocy, z głową

Podczas zdobywania prawa jazdy przechodzimy obowiązkowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, szczególnie w czasie wypadków komunikacyjnych. Warto tę wiedzę od czasu do czasu sobie odświeżyć, zwłaszcza, że wytyczne i przepisy zmieniają się od czasu do czasu. A udzielenie pomocy może komuś uratować życie. Jeśli widzimy wypadek to naszym obowiązkiem w świetle prawa jest zatrzymanie się i udzielenie pomocy poszkodowanym. Nawet, jeśli miałoby to ograniczyć się do zadzwonienia po pomoc do służb ratunkowych. Pamiętajmy, że u poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych od razu podejrzewamy właśnie urazy głowy i kręgosłupa, dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość nie powinniśmy ich przemieszczać. Sprawdźmy delikatnie ich oddech oraz czy nie krwawią, te dwie rzeczy są najważniejsze, ponieważ mogą w krótkim czasie doprowadzić do poważnych konsekwencji. Poszkodowanych przenosimy tylko wtedy, gdy ewidentnie coś może im zagrażać, na przykład znajdują się blisko miejsca pożaru. Jeśli nasz poszkodowany ma na sobie kask motocyklowy to raczej go nie ściągajmy, a oddech sprawdźmy przez szybkę, którą da się uchylić.

Bądźmy bezpieczni

Podsumowując możemy stwierdzić, że jazda bez kasku motocyklowego to czysta głupota i zawsze, nawet na najkrótszej trasie powinniśmy mieć go na głowie. Pasażer, którego wieziemy również. Po drugie według prawa musimy pomagać poszkodowanym w wypadkach, dlatego nie bójmy się reagować w tego typu trudnych sytuacjach.


Tags : |

Leave a Reply