Serwer wirtualny: czym jest i w jakim celu się go tworzy

Media / June 13, 2015 / No Comments /

Z pojęciem serwera spotykał się chyba każdy, kto korzysta z komputera i Internetu. Jest to fizyczna maszyna, bez której żadna transmisja danych nie miałaby prawa bytu, gdyż wszystkie informacje przekazywane między użytkownikami są właśnie na nim zawarte.

Wszystko o serwerach

Serwer najprościej mówiąc jest to komputer, udostępniający zasoby innym komputerom, które są podłączone do sieci, na przykład do Internetu czy sieci lokalnej. Mówiąc o zasobach mamy na myśli między innymi strony internetowe, bazy danych czy chociażby poczty e-mail, a także dostępy do różnego sprzętu typu drukarki. Wykupując serwer jesteśmy w stanie gromadzić na nim ogromne ilości danych. Często jednak jest tak, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełni serwera fizycznego, w tym celu powstał tak zwany serwer wirtualny, pozwalający zamówić nam tylko tę część, która będzie wielkością odpowiadała naszym wymaganiom i potrzebom . W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić na abonamencie, którego kwota zmieniwszy się do kilku złotych miesięcznie, a przy okazji zapewnić sobie niezależność i bezpieczeństwo, dzięki narzędziom kontrolującym. Podział zasobów dla tego typu serwerów jest wykonywany optymalnie, co jest to równoznaczne z tym, że pojedynczy użytkownik nie ma możliwości zaszkodzić lub skorzystać z naszych danych na tej samej fizycznej maszynie.

Jakie mamy możliwości?

Serwer wirtualny oferuje nam bardzo wiele korzyści, którymi są między innymi oszczędność, łatwość obsługi, świadczenie usługi przez profesjonalnego dostawcę, który dba o całość funkcjonowania łącz i aktualizacji oraz niski koszt utrzymania. Dzięki niemu możemy umieszczać w Internecie wszystko, co tylko chcemy; własne strony firmowe, galerie zdjęć, fora i wiele, wiele innych elementów związanych z pracą w sieci. Występuje wiele podziałów serwerów od najbardziej ogólnych, do bardzo szczegółowych. Z tych pierwszych wyszczególniamy dwa główne typy, mianowicie sprzętowy oraz programowy. Sprzętowy, czyli specjalistyczne urządzenie, programowalne w niewielkim stopniu, które posiada odpowiednie oprogramowanie, aby można go było efektywniej dostosować do różnych potrzeb. Programowy, czyli nic innego, jak oprogramowanie, które zapewnia poprawną pracę komputera na którym jest zainstalowane, dzięki czemu ma możliwość udostępniania swoich zasobów i spełniać te same funkcje co serwer sprzętowy. Jeśli chodzi o podział szczegółowy, jest on wykonywany ze względu na spełnianą funkcję w sieci, są to między innymi serwery plików, wydruku, baz danych i innych z którymi pracujemy i od których zależą nasze możliwości związane z czynnościami w Internecie. Wszystko tak naprawdę jest zależne od nas i od tego, co chcemy lub musimy zrobić i jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne. Dla każdej branży będą one inne, co nie zmienia faktu, że każdy z nas ma możliwość skorzystania z całej gamy ofert, jaką podsyła nam sieć.


Tags : |

Leave a Reply