Wideo i telekonferencja

IT / June 24, 2017 / 3 Comments /

Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób rozwinęła się komunikacja w Internecie, to zapraszam do lektury.

Nowe metody komunikacji

Wraz z rozpowszechnieniem się internetu, pojawiły się nowe metody komunikacji między ludźmi. Pierwszym z nich był mail – wiadomość tekstowa, która aby dostać się do odbiorcy, musiała najpierw dostać się na odpowiedni serwer pocztowy. Po dostaniu się na serwer, za pomocą loginu i hasła z panelu sterowania, użytkownik mógł takiego maila odczytać u siebie.
Dziś sposobów komunikacji mamy więcej, taka na przykład telekonferencja jest jedną z nich. Jest ona używana zarówno przez przeciętnego użytkownika, za pomocą takich programów jak Skype czy Google Hangouts jak i w firmach. Może zacznijmy od tego czym telekonferencja w ogóle jest – jest to sposób komunikacji, pozwalający na rozmowę dwóch lub większej ilości osób, tak, że nie tylko słyszą oni ale i widzą siebie nawzajem. Działa to w taki sposób, że i jedna ze stron wysyła pakiet strumienia wideo oraz audio a druga go odbiera. Tak samo po drugiej stronie. Użytkownik (a raczej jego laptop, komputer, czy telefon) który odbiera dane od tego pierwszego, również jednocześnie dane wysyła.
Telekonferencja umożliwia zobaczenie na ekranie rozmówcy i prowadzenie z nim rozmowy w czasie rzeczywistym, nawet jeśli znajduje się on po drugiej stronie globu. Jest to niesamowicie przydatne narzędzie, do komunikacji ze swoimi bliskimi za granicy.

Rozwiązanie, na które chętnie stawiają firmy

Telekonferencja często używana jest w firmach – jeśli przy posiedzeniu narady, czy przy pracy zespołu, któraś z osób nie może być fizycznie obecna – ponieważ znajduje się daleko od siedziby firmy, takie narzędzie pozwala na to, by brała ona czynny udział i widziała również to, co widzą ci, którzy znajdują się na sali (np. prezentacje).
Jakieś dziesięć lat temu, powstawały specjalne urządzenia dla firm (należy dodać, że były one drogie), które służyły tylko w tym celu. Podpinało się taki sprzęt pod kabel od telefonu lub kabel ethernetowy, wybierało odpowiedni numer, lub serwer i już można było nawiązać połączenie. Dziś już takich specjalistycznych urządzeń nie potrzebujemy, chociaż nadal są one dostępne, ponieważ rolę odbiornika może spełniać laptop.


Tags : |